BACKSTAGE POKAZU IRON ZIMA 2014/15

Backstage pokazu Roberta Kupisza Iron Zima 2014/15
fot. Marek Makowski

 

Iron by QПШ, Zima 2014/15 to szósta kolekcja Roberta Kupisza. Tym razem polski projektant mody zainspirował się historią i estetyką subkultury harley’owców. Ruch ten narodził się po drugiej wojnie światowej; tworzyli go weterani, którzy na własną rękę zajęli się przerabianiem starych motocykli. Ich styl początkowo ściśle związany był z wojskową estetyką, funkcjonalną i praktyczną. Najwyższą wartością tej grupy była wolność, nierozerwalnie związana z niczym nieskrępowaną, nierzadko bezcelową podróżą oraz bunt przeciw skostniałej konwenansami północnoamerykańskiej społeczności.

Kolekcja Iron by QПШ Robert Kupisz Zima 2014/15 utrzymana jest w charakterystycznym dla projektanta stylu: „Każda moja kolekcja i każdy pokaz są czymś nowym, ale staram się, by nawiązywały do poprzednich. Ważna jest dla mnie spójność i ciągłość, tak, aby ubrania z pierwszej czy trzeciej kolekcji można łączyć z tymi z ostatniej i każdej innej. Swoje kolekcje tworzę z myślą o moich klientach, im mają się podobać“- powiedział projektant. Pokaz mody, który stworzył Robert Kupisz jak zwykle był niestandardowy i wyjątkowy.

Najnowsza kolekcja zima 2014/2015 składa się zarówno z sylwetek damskich, męskich jak i unisex. Te ostatnie, wyluzowane i bezpretensjonalne, w „kupiszowy” sposób podkreślają seksualność tak kobiet, jak mężczyzn. Dominującym kolorem jest czerń, której projektant mody do tej pory unikał. Jak sam podkreślił, czerń eksponuje odrębność, powoduje naturalny dystans, ale jednocześnie podkreśla osobowość. W tkaninach przeważa odzież ze skóry, a towarzyszy jej jedwab, bawełna i jeans. Istotnym elementem kolekcji jest tkanina z nadrukiem moro, dodatkowo farbowana i „przybrudzona” przez Roberta oraz hasło „Gotta stand tall and proud”, nadrukowany na T-shirtach i naszywkach zaprojektowany specjalnie dla projektanta przez artystę, który specjalizuje się w tworzeniu tatuaży. Równie ważnym elementem charakteryzującym styl motocyklowy są bandany, integralny element stroju harley’owców.

Moda grunge niezmienne dominuje w kolekcji. Sylwetki damskie cechuje funkcjonalność: zależnie od stylizacji nadają się one do noszenia tak na co dzień, jak przy ważnych wieczornych wyjściach. Dwuwarstwowe, o ciekawie wykrojonych dekoltach i wycięciach, mogą być modelowane za pomocą zamków błyskawicznych, tworząc nieskończoną ilość stylizacji. Inna wersja kobiety Iron to z kolei zabawa męską modą streetwear: kroje roboczych kombinezonów, wojskowych koszul, kurtek i spodni przełamano seksownym jedwabiem.

Sylwetki męskie to głownie styl wojskowy: bojówki, skóry, kombinezony, często połączone z luźnymi parkami z dużą ilością kieszeni, zamków, podkreślające męskość, seksualność i fizyczną siłę.

Pokaz mody, który stworzył Robert Kupisz był jak zwykle szeroko komentowany w mediach. Kurtka parka, odzież ze skóry i nowa koszulka z nadrukiem jak zwykle tworzą najnowsze trendy w modzie, a kolekcja której autorem jest Robert Kupisz wyróżnia się na tle innych polskich projektów.