NASZA ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Uważamy, że zrównoważony rozwój nie jest trendem tylko koniecznością. Szczególnie jest to istotne w przemyśle modowym, który ma wielki wpływa na skażenie środowiska i emisję zanieczyszczeń. Co sekundę na wysypiska śmieci na całym świecie trafia śmieciarka pełna ubrań, gotowych do spalenia lub zniszczenia! Chcemy nadal tworzyć piękne i wygodne ubrania, ale czujemy odpowiedzialność względem planety i istot na niej żyjących, i mamy obowiązek jak największego ograniczenia negatywnych zjawisk. Mimo, że od początku istnienia Qπш działamy, aby moda, którą tworzymy była odpowiedzialna, wiemy, że jest jeszcze dużo do zrobienia w tej kwestii.

Wierzymy, że transparentność jest ważnym narzędziem do zmiany, tak więc zatrudniliśmy specjalistkę od zrównoważonego rozwoju, która przyjrzy się naszym działaniom oraz zadeklaruje, co już osiągnęliśmy, a co jeszcze możemy poprawić.

CO TO WŁAŚCIWIE OZNACZA?

Materiały z których szyte są nasze ubrania posiadają certyfikaty, zarówno te mówiące o przyjazności dla skóry i braku szkodliwych związków czyli OEKO TEX, jak i o wiele bardziej wymagające, na przykład GOTS, świadczący o ekologicznym procesie wytwarzania tkanin i dzianin, ekologicznych uprawach, zamkniętym obiegu energetycznym i wodnym, GRS dla materiałów które mają co najmniej 20% włókien pochodzących z recyklingu, czy Better Cotton Initiative wspierający produkcję surowej bawełny w sposób najlepszy dla pracowników plantacji, środowiska i regionu.


Polegamy głównie na materiałach od dostawców z Polski, Europy i Turcji oraz w nielicznych przypadkach z Chin – dzięki temu możemy wybrać materiały, które tak jak nasz nylon pochodzą w 100% z recyklingu czy jeans, który jest spierany i dekatyzowany bez szkody dla ekosystemu. Wszyscy nasi dostawcy są tak jak my świadomi jak istotne jest dbanie o środowisko i rozwijają się technologicznie, aby sprostać nowej rzeczywistości przemysłu odzieżowego – zdobywają kolejne certyfikaty i nierzadko proponują nam nowe materiały i rozwiązania.


Niemal wszystkie nasze ubrania są szyte w niewielkich polskich pracowniach krawieckich i szwalniach z którymi współpracujemy od wielu lat – oczywiście odwiedziliśmy ich, żeby sprawdzić warunki zatrudnienia oraz procesy produkcyjne, dzięki czemu mamy pewność, że noszone przez Was ubrania powstały z poszanowaniem dla ludzi tworzących je.
Jeśli chodzi o kurtki i kamizelki puchowe szyte w Chinach – na ten moment tylko oni posiadają odpowiednią technologię, dzięki której są w stanie sprostać naszym oczekiwaniom jakościowym przy jednoczesnej dostępności cenowej finalnego produktu.
Oczywiście przez to, że niemal wszystkie nasze ubrania są szyte w Polsce, a dokładniej w Łodzi i okolicach, to sam transport pozostawia stosunkowo niewielki ślad węglowy – gotowe produkty docierają do naszego biura w Warszawie. Razem ze szwalniami ustaliliśmy, że produkty przyjeżdżają do nas tylko w kartonowych pudłach, bez zbędnych folii i papierów, żeby trafić do niewielkiego magazynu w naszej siedzibie.


Może zauważyliście, jak co jakiś czas projekty znikają z naszej strony i dajemy Wam wtedy znać, żebyście zapisali się do mailowego powiadomienia o dostępności – wszystko dlatego, że szyjemy stosunkowo nieduże ilości każdego produktu i rozmiaru. Dopiero kiedy konkretny projekt wyprzeda się, to dajemy znać szwalni, że potrzebujemy kolejnej partii – dzięki temu nie generujemy niepotrzebnych odpadów i nie jesteśmy zmuszeni do wynajmowania ogromnych hal magazynowych i finansowania skomplikowanych rozwiązań do przechowywania – wszystko znajduje się u nas, magazynowane w pudłach wielokrotnego użytku i bez folii, w końcu oddychające materiały świetnie radzą sobie bez niej.
Również w biurze powstają uwielbiane przez Was, ikoniczne ubrania farbowane metodą tie-dye, dzięki czemu mamy kontrolę artystyczną i ekologiczną nad całym procesem, zużyciem wody i energii. 

Skoro już jesteśmy w siedzibie firmy, to chcemy żebyście wiedzieli, że ona również nie jest przypadkowa – wybraliśmy lokalizację świetnie skomunikowaną z całym miastem i terenami podmiejskimi, dlatego większość z nas (nawet Ci posiadający samochody) decyduje się na podróż komunikacją miejską. Biuro jest widne, dzięki czemu praktycznie przez cały dzień działamy przy świetle dziennym i nie marnujemy energii. Oczywiście, że segregujemy śmieci!

Bibuły i kartony w które pakujemy Wasze zamówienia online oraz torby w butikach również są z materiałów z recyklingu, bez zbędnych folii i mnóstwa dokumentów. Cały czas również pracujemy nad tym, aby w przyszłości zmniejszyć zużycie papieru i innych surowców do niezbędnego minimum czy powtórnie używać niektórych materiałów.

Przede wszystkim jednak staramy się tworzyć ubrania, które odpowiednio pielęgnowane, będą służyły Wam latami – świetne jakościowo i ponadczasowe projekty w uniwersalnym języku wolności.