FILM DŁUGI Z POKAZU HEROES ZIMA 2012/13

Druga kolekcja Roberta Kupisza była inspirowana poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Poprzez twórczość poety projektant mody odwołał się do jednego z kluczowych wydarzeń historycznych współczesnej Polski – Powstania Warszawskiego, jego młodych bohaterów oraz jego symboliki dziś. Robert Kupisz nazwał kolekcję Heroes, a pokaz mody którego jest autorem był znaczącym wydarzeniem w polskiej modzie.

Powstanie Warszawskie zawsze budziło we mnie dużo emocji, rodziło wiele pytań, na które trudno było mi znaleźć odpowiedź. – opowiada Robert – Nie raz zastanawiałem się co by było, gdyby coś podobnego wydarzyło się teraz, nam. Chciałem też spróbować przybliżyć ludziom, szczególnie młodym, Polskę– dodaje polski projektant mody – jej historię, symbole, bohaterów tamtych lat takich jak Krzysztof Kamil Baczyński, człowiek odważny, piękny, wielce utalentowany. Pokazać, unikając pompatyczności, że mając takich protagonistów, nie musimy zapożyczać idoli z innych krajów. W końcu sprawić, by polubili nasze symbole i z dumą nosili polskiego orła. Chciałbym również uczynić temat bardziej dostępnym, a jednocześnie zaprosić do chwili refleksji, choćby krótkiego przystanku, na które coraz rzadziej mamy czas w dzisiejszym, nieustannie pędzącym świecie.

Wyjątkowy pokaz mody Roberta Kupisza sprawia że kolekcja zima 2012/2013 zapada w pamięć. Składają się na nią przede wszystkim okrycia wierzchnie, jak kożuchy, wełniane płaszcze, odzież ze skóry i dzianinowe szale, ale też flanelowe koszule, zwiewne jedwabne sukienki oraz spódnice, wszystkie ręcznie farbowane. Graficznym motywem przewodnim jest polskie godło, biały orzeł w koronie. Wśród kolorów dominują jesienne barwy: przełamane czernie, szarości, beże i granaty. Przeważają tkaniny bawełniane i wełniane oraz jedwab, pojawia się też dużo skór i jeansu. W projektach Roberta Kupisza zawiera się wiele charakterystycznych elementów w które bogata jest moda grunge. Nie mogło zabraknąć również charakterystycznego elementu w każdej kolekcji, którym jest koszulka z nadrukiem. T-shirt z orłem sprawił, że patriotyczna kolekcja której autorem jest Robert Kupisz znalazła odbiorców nie tylko wśród fanów stylu streetwear. Patriotyzm w modzie wpisał się w najnowsze trendy, a kolekcja Heroes została pozytywnie przyjęta przez krytyków i znawców mody.