GOŚCIE NA POKAZIE FAIR PLAY LATO 2014

Goście pokazu kolekcji Roberta Kupisza Fair Play Lato 2014
fot. AKPA

 

Piąta kolekcja Roberta Kupisza powstała w wyniku refleksji nad wizerunkiem dzisiejszego sportowca i nad tym, co w sportowej rywalizacji najważniejsze, a więc gry zgodnie z zasadami fair play. Przemyślenia te zainspirował album ze zdjęciami Leni Riefenstahl i wyreżyserowany przez nią film dokumentalny „Olimpiada”, opowiadający o letnich igrzyskach olimpijskich w Berlinie w 1936 r. , kiedy to po raz pierwszy polityka jawnie wkroczyła do świata sportu.

„Mam wrażenie, że właśnie od tamtego momentu wartości leżące u podstaw tej najstarszej i zarazem największej imprezy sportowej zostały mocno zachwiane. Olimpiada stała się areną polityczną. Kiedyś igrzyska organizowano pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa, na ich czas zaprzestawano wojen, podczas trwania konfliktów ogłaszano "święty rozejm", kojarzyły się więc ze spokojem i czystym sportem. Oczywiście sport od dawna był wykorzystywany do osiągania celów politycznych” – mówi polski projektant mody Robert Kupisz – „Jednak od czasu rozpoczęcia komercjalizacji ruchu olimpijskiego, czynnik polityczny obok gospodarczego uzyskał szczególne znaczenie”.

Robert Kupisz jest przekonany, że sport powinien znajdować się poza wszelką polityką, kojarzyć się ludziom ze współzawodnictwem na jasno określonych i obowiązujących wszystkich zasadach, z równością szans, a nie z dążeniem do zwycięstwa po trupach, za wszelką cenę. Ilustrująca pokaz mody, który stworzył Robert Kupisz grafika - trupia czaszka z wieńcem laurowym - obrazuje przemyślenia projektanta.

Kolekcja lato 2014 wierna jest stylowi Roberta Kupisza. Znajdziemy w niej zarówno elementy streetwear’u, obecna jest też w niej moda grunge. Projektant doskonale przewidział nadchodzące trendy nawiązując do sportowego stylu i igrzysk olimpijskich w swojej kolekcji.

Pokaz mody Roberta Kupisza odbył się w hali sportowej, czym projektant zaskoczył wszystkich, po raz kolejny odszedł od konwencji klasycznego pokazu mody i odważył się na przeniesienie go do nieszablonowej przestrzeni. Projektant mody dobrze wyczuł, że kolekcja sportowa będzie wyglądała autentycznie w otoczeniu trampolin, płotków i bramek do piłki nożnej. Inspiracja sportem w modzie, która widoczna jest w kolekcji Fair Play, okazała się niezwykle popularna w tym sezonie, tym samym wpisując się w najnowsze trendy.

Kolekcja Fair Play nawiązuje do strojów sportowych i ich ewolucji na przestrzeni wieków, zarówno wykorzystywanych podczas zawodów, jak i tych „galowych”, w których zawodnicy prezentują się podczas inauguracji olimpiad. Wśród zastosowanych materiałów przeważają naturalne włókna: jeans, wełna, jedwab, odzież ze skóry oraz bawełna, z której została wykonana koszulka z nadrukiem. Barwny prym wiodą biel oraz biel zabarwiona kolorami ziemi, przełamane złotem, granatem i bordo.