POKAZ KOLEKCJI GELEM ZIMA 2013/14

Pokaz kolekcji Roberta Kupisza Gelem Zima 2013/14
fot. AKPA

 

Nietuzinkowe kolory, dużo czerni, luźne fasony, warstwowość, liczne zdobienia i detale – te i inne elementy kultury cygańskiej zdeterminowały charakter piątej kolekcji Roberta Kupisza, Gelem Zima 2013/14.

„Ubranie ma być nie tylko funkcjonalne, komunikuje ono nasz styl życia, dzięki niemu możemy wyrażać uznanie, przynależność bądź protest.” – mówi Robert Kupisz – „Podróżowanie po świecie otworzyło nam drzwi do innych kultur, a to wpłynęło na nasz sposób ubierania się.”– dodaje.

Inspiracją projektanta po raz kolejny była sztuka: stare zdjęcia portretujące barwną społeczność Cyganów; życie i twórczość Papuszy, pierwszej cygańskiej poetki żyjącej w Polsce, muzyka nowojorskiego zespołu Gogol Bordello, mieszającego żywiołowe romskie nuty z punk rockiem czy filmy, jak opowiadający o umiłowaniu wolności „Tabor wędruje do nieba”, wyreżyserowany przez Emila Lotianu lub zagrana przez Brada Pitta postać Mickey’a z kultowego „Przekrętu” Guy’a Ritchie’go.

„Cyganie mają tajemniczą umiejętność przekształcania w sztukę wszystkiego, co ich otacza” – zauważa polski projektant mody Robert Kupisz.

Kolekcja Gelem by Robert Kupisz Zima 2013/2014 konsekwentnie utrzymana jest w stylu streetwear, który projektant mody proponował do tej pory. Ubranie jest nie tylko funkcjonalne, wyraża też przekonania, świadczy o stylu życia, sposobie myślenia, wyznawanych wartościach i wrażliwości na piękno. Damskie sylwetki tej kolekcji urzekają zwiewnością, subtelnością i naturalnym, nieskrępowanym pięknem, męskie zaś reprezentują siłę, determinację i sprawność. Robert Kupisz stworzył cygański pokaz mody, podczas którego zaprezentowana została również nowa koszulka z nadrukiem: „T-shirt Zombie Girl”. Myślą przewodnią jest eklektyzm i moda grunge, sportowy fason ubrań połączony z haftowanym kożuchem, zwiewne sukienki i surowa odzież ze skóry, gruba wełna oraz surowy jeans. Dominują ciemne kolory: granaty i szarości. Robert Kupisz stworzył pokaz mody, który ponownie był komentowany przez wszystkie media i prasę. Kolekcja Gelem udowodniła, że moda inspirowana cyganami doskonale wpisuje się w najnowsze trendy. Idąc z duchem mody Eko, projektant po raz pierwszy z powodzeniem zastosował recykling.