FAIR PLAY SS 2014

 Pokaz kolekcji Roberta Kupisza Fair Play Lato2014
fot. AKPA

 

Piąta kolekcja marki QПШ Robera Kupisz powstała w wyniku refleksji nad wizerunkiem dzisiejszego sportowca i nad tym, co w sportowej rywalizacji najważniejsze, a więc gry zgodnie z zasadami fair play. Przemyślenia te zainspirował album ze zdjęciami Leni Riefenstahl i wyreżyserowany przez nią film dokumentalny „Olimpiada”, opowiadający o letnich igrzyskach olimpijskich w Berlinie w 1936 r. , kiedy to po raz pierwszy polityka jawnie wkroczyła do świata sportu.

„Mam wrażenie, że właśnie od tamtego momentu wartości leżące u podstaw tej najstarszej i zarazem największej imprezy sportowej zostały mocno zachwiane. Olimpiada stała się areną polityczną. Kiedyś igrzyska organizowano pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa, na ich czas zaprzestawano wojen, podczas trwania konfliktów ogłaszano "święty rozejm", kojarzyły się więc ze spokojem i czystym sportem. Oczywiście sport od dawna był wykorzystywany do osiągania celów politycznych. Jednak od czasu rozpoczęcia komercjalizacji ruchu olimpijskiego, czynnik polityczny obok gospodarczego uzyskał szczególne znaczenie”.

Kupisz jest przekonany, że sport powinien znajdować się poza wszelką polityką, kojarzyć się ludziom ze współzawodnictwem na jasno określonych i obowiązujących wszystkich zasadach, z równością szans, a nie z dążeniem do zwycięstwa po trupach, za wszelką cenę. Ilustrująca pokaz mody grafika - trupia czaszka z wieńcem laurowym - obrazuje przemyślenia marki QПШ.

Kolekcja lato 2014 wierna jest stylowi QПШ. Znajdziemy w niej zarówno elementy streetwear’u, obecna jest też w niej moda grunge. Projektant marki doskonale przewidział nadchodzące trendy nawiązując do sportowego stylu i igrzysk olimpijskich w swojej kolekcji.

Pokaz mody QПШ Robert Kupisz odbył się w hali sportowej, czym projektant zaskoczył wszystkich, po raz kolejny odszedł od konwencji klasycznego pokazu mody i odważył się na przeniesienie go do nieszablonowej przestrzeni. Kolekcja sportowa wyglądała autentycznie w otoczeniu trampolin, płotków i bramek do piłki nożnej. Inspiracja sportem w modzie, która widoczna jest w kolekcji Fair Play, okazała się niezwykle popularna w tym sezonie, tym samym wpisując się w najnowsze trendy.

Kolekcja Fair Play nawiązuje do strojów sportowych i ich ewolucji na przestrzeni wieków, zarówno wykorzystywanych podczas zawodów, jak i tych „galowych”, w których zawodnicy prezentują się podczas inauguracji olimpiad. Wśród zastosowanych materiałów przeważają naturalne włókna: jeans, wełna, jedwab, odzież ze skóry oraz bawełna, z której została wykonana koszulka z nadrukiem. Barwny prym wiodą biel oraz biel zabarwiona kolorami ziemi, przełamane złotem, granatem i bordo.