HEROES AW 2012

Pokaz kolekcji Heroes Zima 2012 by  Qπш Robert Kupisz 
fot. AKPA

 

Druga kolekcja marki Qπш była inspirowana poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Poprzez twórczość poety projektant odwołał się do jednego z kluczowych wydarzeń historycznych współczesnej Polski – Powstania Warszawskiego, jego młodych bohaterów oraz jego symboliki dziś.

"Powstanie Warszawskie zawsze budziło we mnie dużo emocji, rodziło wiele pytań, na które trudno było mi znaleźć odpowiedź. – opowiada projetkant marki Qπш – Nie raz zastanawiałem się co by było, gdyby coś podobnego wydarzyło się teraz, nam. Chciałem też spróbować przybliżyć ludziom, szczególnie młodym, Polskę– dodaje polski projektant mody – jej historię, symbole, bohaterów tamtych lat takich jak Krzysztof Kamil Baczyński, człowiek odważny, piękny, wielce utalentowany. Pokazać, unikając pompatyczności, że mając takich protagonistów, nie musimy zapożyczać idoli z innych krajów. W końcu sprawić, by polubili nasze symbole i z dumą nosili polskiego orła. Chciałbym również uczynić temat bardziej dostępnym, a jednocześnie zaprosić do chwili refleksji, choćby krótkiego przystanku, na które coraz rzadziej mamy czas w dzisiejszym, nieustannie pędzącym świecie.

Wyjątkowy pokaz mody marki Qπш sprawia że kolekcja zima 2012/2013 zapada w pamięć. Składają się na nią przede wszystkim okrycia wierzchnie, jak kożuchy, wełniane płaszcze, odzież ze skóry i dzianinowe szale, ale też flanelowe koszule, zwiewne jedwabne sukienki oraz spódnice, wszystkie ręcznie farbowane. Graficznym motywem przewodnim jest polskie godło, biały orzeł w koronie. Wśród kolorów dominują jesienne barwy: przełamane czernie, szarości, beże i granaty. Przeważają tkaniny bawełniane i wełniane oraz jedwab, pojawia się też dużo skór i jeansu. W projektach Roberta Kupisza zawiera się wiele charakterystycznych elementów w które bogata jest moda grunge. Nie mogło zabraknąć również charakterystycznego elementu w każdej kolekcji, którym jest koszulka z nadrukiem. T-shirt z orłem sprawił, że patriotyczna kolekcja znalazła odbiorców nie tylko wśród fanów stylu streetwear. Patriotyzm w modzie wpisał się w najnowsze trendy, a kolekcja Heroes została pozytywnie przyjęta przez krytyków i znawców mody.