KARMA SS 2023

Kolekcja Karma by QΠШ Robert Kupisz na sezon wiosna-lato 2023 to efekt fascynacji projektanta duchowością i różnorodnością Indii.   

"Moja pierwsza podróż miała miejsce wiele lat temu, kiedy zostałem zaproszony do współpracy przy sesji dla indyjskiego Vogue'a. Pracowałem tam z najpiękniejszymi aktorkami Bollywood i było to fascynujące przeżycie, nie tylko pod względem estetycznym, ale także duchowym. Takiej tolerancji, wyrozumiałości i otwarcia na inność, czy to wyznaniową czy światopoglądową, nie spotkałem nigdy wcześniej. Podczas kolejnych podróży czerpałem pełnymi garściami z tego, co oferowały bogate kulturowo Indie. Szczególny wpływ miało dla mnie ich podejście do duchowości, przede wszystkim zdolność do przyswajania idei i wierzeń pozornie sprzecznych i głębokie przekonanie, że każda wiara, która prowadzi do bogów, jest dobra." - opowiada Robert Kupisz. 

Motywem przewodnim kolekcji jest tańczący Shiva - Nataraja - symbolizujący nieustanne dokonywane przez niego niszczenie i tworzenie wszechświata. Symbol ten Projektant wykorzystał w formie nadruków nie tylko na t-shirtach i bluzach, ale także na szczególnie przykuwających uwagę, zwiewnych, pełnych sensualności sukienkach.

Tradycyjnie w QΠШ przeważająca część kolekcji ma uniwersalne kroje, podkreślające przekaz marki o braku podziałów. Wśród projektów nie zabrakło charakterystycznych dla marki bawełnianych t-shirtów z nadrukami, mięsistych dresowych bluz i spodni, jeansów z nabłyszczeniem z denimu. Szczególną uwagę zwracają przezroczyste, zwiewne koszule i sukienki oraz luźne spodnie z lejącej ekologicznej wiskozy, noszone na kilka sposobów i idealnie modelujące sylwetkę. Kolejną wyróżniającą kolekcję Karma cechą są niejednolite złocenia i srebrzenia materiałów, które podkreślają ich strukturę i dodają blasku koszulom, bluzom czy swetrom oraz nawiązują do bogactwa materialnego Indii.

Warto wspomnieć, że kolekcja ponownie została w całości uszyta w Polsce, z materiałów przyjaznych środowisku – wśród certyfikatów możemy znaleźć GOTS, ECOVERO czy OEKO-TEX.

Kolekcja Karma jest także swoistym powrotem projektanta do korzeni, kiedy proponowana przez niego moda była połączeniem streetwearu z grunge'owym stylem rockowym. Mimo, że połączenie fascynacji Indiami i rockiem nie jest oczywiste na pierwszy rzut oka, to po głębszej analizie ma głęboki sens. "Najwięksi rockowi herosi lat 60-tych i 70-tych XX wieku podróżowali do Indii w poszukiwaniu natchnienia i odpowiedzi na gnębiące ich pytania egzystencjalne. Ich doświadczenia i twórczość inspirowana tamtejszą kulturą zmieniło zachodnie podejście do duchowości Indii i zachęciło do studiowania jogi czy medytacji transcendentalnej." - opowiada Projektant. 

Zarówno sesja zdjęciowa autorstwa znakomitej fotografki Agaty Serge, jak i film zrealizowany przez WOW Pictures reklamujący kolekcję miały miejsce w prawdziwym oldschoolowym studio muzycznym. Modele i modelki wcielili się postaci członków grunge'owego zespołu rockowego. Efektem jest materiał zdjęciowy i filmowym, który idealnie oddaje zamysł Projektanta. Uduchowienie przy równoległej dekadencji jest niemalże namacalne. 

Kolekcja Karma Wiosna-Lato 2023 jest już dostępna w przedsprzedaży online na stronie robertkupisz.com, oraz w butikach firmowych znajdujących się w Warszawie, Gdyni i Poznaniu.

ZDJĘCIA:
Fotograf: Agata Serge
Modele: Nicole Akonchong (Division), Julia Sobczyńska (Division), Viktor Zimmermann (Selective MGMT), Jakub Basiewicz (AS Manangement)
Makijaż: Anna Sokołowska
Włosy: Robert Kupisz
Stylizacje: Robert Kupisz
Oświetleniowiec: Szymon Gosławski
Produkcja: Ania Borowska / Art Works, Krzysztof Malinowski / KM Media

 

Kamera i montaż: Paweł Grabowski / WOW PICTURES
Asysta: Krystian Muciek
Postprodukcja: Paweł Grabowski / WOW PICTURES
Kolor: Oskar Pospolitak