OPERA AW 2015

Pokaz kolekcji Opera Zima 2015/16
fot. AKPA

 

Kolekcja OPERA na sezon Zima 2015/16 zachowuje charakterystyczny styl grunge, który projektant ujmuje w efektownej konwencji glamour.

Niezmiennie, Robert patrzy na modę w niestandardowy sposób. Na wybiegu pojawił się motyw maski, ujęty w szczególny sposób. Maska Kupisza nie kojarzy się z teatrem greckim czy z karnawałem w Wenecji. Jest to maska gazowa.

„Ten element inscenizacji mojego pokazu – mówi projektant - symbolizuje poczucie zagrożenia, w jakim w skutek różnych wydarzeń współczesnego świata żyjemy. Wielu twórców teatralnych unowocześnia klasyczną sztukę poprzez dodawanie symboliki obecnego świata. Ja także postanowiłem wykorzystać taką możliwość poprzez zaskakujące połączenie mody z symboliką zagrożenia”.

W pokazie często pojawiał się również motyw pegaza, który jako symbol natchnienia poetyckiego jest częstym zdobieniem sklepień, panteonów oper i teatrów w Europie.

„Po raz pierwszy w mojej kolekcji jest dużo srebra, ozdób i połysku. – mówi dalej Robert - Starałem się połączyć wyrafinowaną elegancję z charakterystycznym dla mnie stylem.”

Po raz pierwszy w kolekcji pojawia się także kolor gołębi i kamelowy. Kroje inspirowane są kostiumami baletowymi, jak i klasyczną elegancją elit towarzyskich minionych epok. Proponowane tkaniny to obok cekinów i ręcznie zdobionych tiuli, naturalne bawełny, bambus, szlachetne jedwabie i wiskozy, miękkie wełny, kaszmiry oraz skóry. Pojawiły się płaszcze z futrzanymi kołnierzami oraz peleryny. Połyskujące srebrem kożuchy. Transparentne, zwiewne, bogato zdobione spódnice i kurtki. Sukienki inspirowane ruchem scenicznym i tańcem.

Projektant stawia na niekonwencjonalny dobór zimowego obuwia, proponując połączenie letnich pantofli z futrem czy innymi zimowymi dodatkami. „Takie zestawienie kojarzy mi się z podjeżdżającymi pod operę limuzynami, z których wysiadają piękne i eleganckie kobiety, które wbrew pogodzie otulają się obszernymi okryciami wierzchnimi, a na gołych nogach mają delikatne pantofelki.”

Zimowa kobieta Roberta Kupisza w kolekcji OPERA na sezon 2015/16 to kobieta bardzo sexy i z pazurem jak w latach 30’, 70’ i 90’, która bywa eteryczna, sensualna i liryczna. Męska sylwetka to przedwojenny tancerz, aktor kina niemego, który w dzisiejszym świecie jest silnym, wysportowanym, pewnym siebie mężczyzną. Jego elegancja nie jest oczywista. Robert proponuje mu dresową bluzę zamiast fraka. Bawi się kontrastem zestawiając eleganckie stylizacje męskie z butami sportowymi. Oczywiście Projektant proponuje także sylwetki typowo sportowe i casualowe.